שעועית

מתוך organicwiki
גרסה מתאריך 05:50, 8 באפריל 2008 מאת Terarosa (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

מידע בוטאני

שעועית, סוג צמחים ממשפחת הפרפרניים, בו 150-200 מינים, טרופיים וסובטרופיים, אך רק 20 מהם נמצאים בתרבות. הצמחים חד-שנתיים או רב-שנתיים. העלים מורכבים מ-3 עלעלים (לפעמים 2 מתנוונים). הפרחים פרפרניים - ערוכים באשכולות או מאוגדים ע"י עוקץ חיקי. סירת הכותרת מסתיימת במקור סלילי ארוך, ובהתאם מפותל גם העמוד העלי. הזירים של האבקנים מאוחים, ואבקן אחד חופשי. התרמיל סרגלי ועפ"ר משונץ בין זרעיו הגדולים-יחסית.

שעועית הגינה היא צמח עתיר זנים (למעלה מ-500), הנבדלים בניהם בכמה עניינים: באופן הצמיחה - שיחית או מטפסת; בצבע הפרחים - לבן, ירקרק או ורדרד; בצורת התרמיל - ארוך או קצר, ישר או כפוף; במציאות, או בהעדר, סיבים רבים בתפר שבין קשות התרמיל; בצבע התרמיל - ירוק או צהוב; בגודל הזרעים ובצבעם. לשעועית שיחית גבעול קצר, חזק ומסועף, ואילו למטפסת יש גבעול רפה, ארוך ומסועף אך מעט.

גידול למאכל

השעועית תגדל באופן מוצלח באדמה בעלת דרגת חומציות של 6.0 pH . יש להטמין את הזרעים בעומק של 3 ס"מ ובמרחק של 20 ס"מ אחד מהשני. כאשר מגדלים בשורות יש להקפיד על מרחק של 50 ס"מ בין השורות. כדי להשרות במים למספר שעות כדי לוודא נביטה ואחר כך לזרוע. או לחילופין, לזרוע מספר זרעים בקבוצה ולדלל את השתילים לאחר שהחלו לצמוח. יש לזרוע בתחילת האביב. לא כדי לזרוע לפני הזמן, כיוון שיש חשש שהזרעים ירקיבו באדמה קרה ולחה של סוף החורף. חשוב שלא להשקות את הצמחים על העלווה (עלים) כדי למנוע מחלות עלים.

גידול לזרעים

יש לשמור ולהפריד את הזנים השונים של השעועית מגדילה אחד ליד השני במרחק של לפחות 50 מ' או לגדל זנים שונים בתקופות שונות כך שלא יפרחו באותו זמן. למרות כל זאת, הסיכוי להפרייה מוצלבת הוא נמוך ביותר כיוון שהשעועית מתרבה בהפריה עצמית. לשעועית פרחים מושלמים - ההפריה מתבצעת באופן עצמי. הסיכוי להפרייה ע"י חרקים הוא קטן ביותר. קטיפה של תרמילי השעועית למטרת שימור זרעים תתבצעה כאשר התרמילים התייבשו והפכו לחומים או לחילופין לאחר 6 שבועות מזמן הבשלתם לאכילה.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים