כרובית

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שם: כרובית - בעברית, Brassica oleracae L. var. botrytis - לאטינית, Cauliflower - אנגלית.

תוכן עניינים

היסטוריה

מקורו באזור אגן הים התיכון, משם הופץ לאירופה. באירופה פותחו זנים הגדלים יפה במזג אוויר קריר ובלחות גבוהה. במזרח הרחוק פותחו זנים העמידים לטמפרטורה גבוהה ויובש באוויר. בארץ גודלה הכרובית בהרים. הזן המקובל היה אפיל שתקופת גדילתו ארוכה. הצמח נשתל באביב, גדל לאורך הקיץ, בבוא הגשמים האיץ את גדילתו והקולס הגדול הבשיל בסוף החורף.

תיאור בוטאני

הקולס - הוא קרקפת מורכבת מניצני הפרחים. עוקציהם והחפים הצפופים מתעבים ונעשים בשריים. הכרוב מתפורר וגבעולי הפריחה מתארכים. התקופה בה הוא מתאים למאכל משתנה בהתאם לזן ותנאי הגידול. ככל שהקולס צפוף יותר כך הוא משתמר ללא שינוי במשך זמן רב יותר. זנים שונים נבדלים בצורת הקולס - עגול, שטוח, גבשושי, בצבע לבן או צהבהב - קרם. העלים צרים וארוכים. צבע העלים ירוק בהיר או כהה. פני העלים מכוסים שכבת דונג. מערכת השורשים של הכרוב מתרכזת בעומק 40 ס"מ עד 60 ס"מ. בתחילת הגידול השורש שיפודי ואחר כך מסתעפים ממנו שורשים משניים לצדדים. צמח הכרובית הוא דו-שנתי. הכרובית פורחת בשנה השניה לגידולה. הזנים האירופאים דורשים מנת קור לתחילת הפריחה והיווצרות הזרעים. הפרייה - הדדית, לרוב מועברת ע"י חרקים ובעיקר דבורים. זרעי כרובית מתקבלים אף מהפרייה עצמית. הפרגה חלה כאשר שותלים שתילים מבוגרים ממשתלה או אם אין מתאימים את תאריך השתילה לזן.

גידול

הכרובית רגישה ביותר לתנאי גידולה. לרוב היא תתפתח בצורה טובה בתנאי אקלים קריר ולח. בחום וביובש הקולסים קטנים ואינם מוצקים. בתנאי טמפרטורה נמוכה מאוד הכרובית תיפגע בצורה קשה. הקרקע המתאימה ביותר היא בינונית מנוקזת, עשירה בחומר אורגני ובחנקן. הסיד בקרקע משפיעה לטובה על הגידול. יש מקרים בהם הכרובית מגיבה על מחסור ביסודות קורט - בורון ומוליבדן.
לא רצוי לגדל את הכרובית על גבי עצמה או על גבי גידול אחר מאותה משפחה, אלא פעם ב- 4-5 שנים באותו מקום. אפשר לגדל כרובית לאחר גידול אביבי של תפוח אדמה, שחת, אפונה או כל גידול אביבי שנאסף מוקדם. כאשר מכינים שתילים במשתלה יש לזרוע כחמישה שבועות לפני מועד השתילה המבוקש. יש להקפיד על דילול מוקדם ומדויק כדי להשיג שתילים איכותיים. שתילי אביב יזרעו במשתלה המוגנת בכיסוי פלסטיק. מרווחי השתילה נעים בין 35 ס"מ ל- 60 ס"מ בהתאם לזן. השקיה - לאחר השקיית יסוד שותלים ומשקים בהפסקות של 5-10 ימים בהתאם לסוג הקרקע ועונת הגידול. כאשר הקולס גדל, מומלץ לשבור שני עלים ולכסותו כדי למנוע הצהבה.
זריעה ושתילה של הזנים השונים: בכירים - בחודשים יולי - אוגוסט, מניבים קולס בחודשים ספטמבר- נובמבר. בינוניים - בחודשים ספטמבר - אוקטובר, מניבים בנובמבר פברואר. אפילים - בחודש אוקטובר, מניבים בפברואר - מאי.

ככול שזורעים/שותלים מאוחר יותר מהחודשים יולי/אוגוסט כך גדל משך הגידול של הכרובית!
קולס (ראש) כרובית קולס (ראש) כרובית
http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_img_1866_1.jpg http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_IMG_8130.JPG
ניתן להשאיר צמח כרובית לאחר שקטפנו ממנו את ראש הכרובית המרכזי מספר עונות/שנים 
וכל שנה/עונה יגדלו כרוביות חדשות נוספות מאותו צמח - ללא צורך לשתול צמח חדש במקומו!
וכך לחסוך זמן גידול יקר ולקבל כרוביות בתחילת העונה :-)

כאשר מגדלים כרובית בשיטה של גידול משולב

מומלץ לשתול כרובית בצמוד ל: שעועית, סלק, סלרי, כרישה, חסה, סילקה, אפונה, תרד.
יש להימנע מגידול כרובית בצמוד ל: מלפפון, חציל, מלון, בצל, פלפל, תפוח אדמה, צנון, קישוא, תות-שדה, עגבנייה, לפת.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים