חציל

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חציל - עברית , EggPlant - אנגלית , Solanum melongena L. - בוטאני

תוכן עניינים

מידע בוטאני

החציל הוא צמח עשבוני או בן-שיח, חד או דו שנתי. גובהו נע בין 40 ס"מ ל- 150 ס"מ. השיח מסועף ורחב בעל עלים רחבים. עלי הגביע של הפרח סגולים וקוצניים. העלווה ירוקה עד סגולה, הגבעולים מתעצים. הפרחים בעלי עטיף כפול בודדים או ערוכים בקבוצות. עלי הכותרת סגולים, ארגמניים או לעתים רחוקות לבנים. הפרי - ענבה בשרית גדולה ומרובת זרעים המתאימה לקטיף כעבור כחודש מהפריחה, כלומר, לפני הבשלה. כאשר צבע הופך מבריק. קיימים זנים שונים של צמחי חציל הנבדלים זה מזה בגודל וצורתו של הפרי.

http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_img_0183.jpg http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_DCP_3173.JPG

גידול למאכל

בתנאים נוחים (סוף מרץ תחילת מאי) חלה נביטה 8-10 ימים לאחר הזריעה. ההתפתחות ההתחלתית של הצמח איטית. 3-4 שבועות מרגע הופעת הפרח על הצמח יהיה הפרי מתאים לקטיף ומאכל מידי. הפרי האכיל אינו נשמר באופן פשוט ויש לאכלו טרי לאחר הקטיף. כמו רב הצמחים, אוהב הצמח החציל קרקע מדושנת היטב לפני תחילת הגדילה. בזמן הפריחה וגדילת הפרי יש להקפיד על רטיבות קרקע גבוהה. החציל יסבול מעודף מים וגם מטמפרטורה נמוכה. הקרה הראשונה תסיים את חיו של השתיל. ניתן לגזום את הצמח לקראת עונת החורף ולכסות אותו בבית חממה אישי לאורך העונה הקרה כדי להגן עליו. מומלץ להכין שתילים במנבטה כחודשיים עד שלושה לפני מועד השתילה המתוכנן. לצמח החציל נוף עלווה גדול ויש להקפיד על רדיוס של 20 ס"מ מכל עבריו בזמן השתילה. שורשיו שטוחים ולכן יש להיזהר מקילטור סביב הצמח.

מחלות ומזיקים

צמח החציל נתקף עוד ע"י : ציקאדות, כנימת-עש, תריפס, זחלים שונים, נימטודות יוצרות עפצים.

גידול לזרעים

הפרייה מתבצעת בהאבקה עצמית אך ידועה גם האבקה המתבצעת ע"י חרקים באחוז קטן ביותר. כאשר מגדלים זנים שונים יש לשמור על מרחק של 50 מ' בינהם למניעת האבקה ע"י חרקים. מספיק לשמור על זרעים של צמח אחד ללא חשש מדילול מידע גנטי לאורך הדורות. כדי לשמור לזרעים, יש להשאיר את הפרי על הצמח עד שהבשיל באופן מלא. הפרי הבשל מבחינה פיסיולוגית מכיל סולאנין ואינו מתאים למאכל! . הזרעים בשלים לאחר שהפכו צבעם לשחור או חום כהה והתקשחו.

רשימת זני מורשת (+תמונות) של סוגים שונים ומעניינים של חצילים.


כאשר מגדלים חציל בשיטה של גידול משולב

ניתן לגדל את החציל עם: שעועית, תרד, קורנית, טרגון, לבנדר, עגבנייה .
ולהימנע מגידול של חציל עם: כרוב, כרובית, תפוח אדמה, בצל, שום

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים