זית

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הסברים לגידול עצי זית כפי שקיבלתי באדיבותו הרבה של רועי_בורוכוב‏ מחוות בורוכוב המיצרים מוצרי שמן זית למינהם...

כפי שאתה בוודאי יודע, קיימים מטעי זיתים הגדלים בתנאי בעל, קרי ללא השקיית עזר. העצים במטעים אלה חיים ונדירים המקרים שעצי זית מתים בשל מחסור במים. עם זאת, בחקלאות המודרנית אנו משקים עצי זית החל מחודשי האביב וכלה בחודשי הסתיו המתקדמים וזאת במטרה להאיץ את קצב התפתחות העץ (בצעירותו) להגדיל את כמות הפרי שהעץ נושא ולהקטין את הסרוגיות בנשיאת הפרי.

באביב, מטרת ההשקיה של עץ בוגר (עץ בריא בגיל 5 ייחשב עץ בוגר) היא לעודד צימוח ולתמוך בפריחה ובחנטי הפרי (הפירות הצעירים שנוצרו מיד לאחר הפריחה). בקיץ, מטרת ההשקיה היא לתמוך בעץ אך למעשה אין צימוח של עלווה והפרי לא גדל. מסוף הקיץ ועד המסיק מטרת ההשקיה היא להגדיל את נפח הפרי בעיקר.

לכן אם מאיזו שהיא סיבה, עליך לצמצם את ההשקיה המומלצת- יש לעשות זאת ראשית בשלב השלישי, ושנית בשלב השני אך לנסות ולא לצמצם את ההשקיה בשלב הראשון.

בחודש אפריל כמות המים לעץ ליום- 28 ליטרים. בחודש מאי כמות המים לעץ ליום- 38 ליטרים. בחודש יוני כמות המים לעץ ליום- 34 ליטרים. בחודש יולי כמות המים לעץ ליום- 36 ליטרים. בחודש אוגוסט כמות המים לעץ ליום- 36 ליטרים. בחודש ספטמבר כמות המים לעץ ליום- 65 ליטרים. בחודש אוקטובר כמות המים לעץ ליום- 65 ליטרים. מהמסיק ועד הגשמים הראשונים- 20 ליטרים.

מומלץ לפזר זבל אורגני או קומפוסט לפני הגשמים הראשונים.

תדירות ההשקיה בקרקע כבדה יכולה להיות פעם אחת בשבוע, אך בחודשים ספטמבר ואוקטובר כדאי לפצל את ההשקיה לשתי מנות שבועיות.

אני מקווה שעניתי לשאלתך, אך אם יש עדיין נושאים לא ברורים אשמח לעמוד לרשותך.

חג שמח,

בברכה, רועי בורוכוב

Roy Borochov B.Sc. OLEA 52 Kfar Bin-Nun 99780 Israel Email- roy@olea.co.il Web- www.olea.co.il Mobile- 972-54-4830410

קישורים נוספים

חזרה לבוסתן_עצי_פרי

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים